Moja motywajca
Joga dla początkujących dla mnie to lata 90-te, miałem wtedy kilkanaście lat. Gdy zaczynałem praktykować z pewnością byłbym wdzięczny komuś kto wprowadziłby mnie w ten proces. Nie było wtedy Internetu, a sama joga była czymś bardzo egzotycznym. Zaczynałem zatem z książkami zakupionymi na wrocławskim rynku. Tak właśnie rozpocząłem jogę we Wrocławiu i w swoim życiu. Często myślę o tym co mógłbym zrobić dla innych, by nie musieli przechodzić, aż tak trudnej ścieżki. Chciałbym móc pomagać w taki sposób, aby nowi jogini mogli startować tam gdzie jestem teraz ja.
Jogowe stereotypy
Dzisiaj świadomość tego czym jest joga, jest dużo bliższa prawdzie niż kiedyś. Niestety wiele osób kojarzy praktykę z czymś bardzo trudnym do osiągnięcia. To niestety dodaje niepotrzebnych argumentów, by pozostać w domu i nie skorzystać z zajęć. Z różnych zasłyszanych przeze mnie rozmów, mógłbym stworzyć pewien obraz. Widzimy w nim osoby stojące na głowie, zakładające nogi do Padmasany (Lotosu) lub za głowę, robiące mostki i kładące sobie stopy na głowie. Dla osoby początkującej jest to szokujące. Każdy wtedy zastanawia się, czy jest wystarczająco rozciągnięty, by pójść na takie zajęcia. Od razu dementuję – takich rzeczy nie robimy na zajęciach jogi dla początkujących.
Jak wyglądają zajęcia jogi dla początkujących
W rzeczywistości, gdy zapiszesz się na zajęcia jogi klasy zerowej lub kurs jogi dla początkujących, spotkasz się z mniej wymagającymi pozycjami. Przyjdzie Ci nauczyć się przede wszystkim: dobrze stać, siedzieć i leżeć. Zrobisz to poznając trzy podstawowe asany w jodze: Tadasanę, Dandasanę i Supta Tadasanę. Tak jak widzisz na zdjęciach, wykonanie ich nie wymaga dużej elastyczności, czy świetnej kondycji. Praktycznie każdy jest w stanie je wykonać. Jednak zauważ, że nie jest to zwykłe stanie, siedzenie i leżenie. Wymaga precyzyjnego ustawienia poszczególnych części ciała. Jak wykonać te pozycje można nauczyć się na kursach jogi i jodze dla początkujących.
W rzeczywistości cały czas wykonujesz asany
Przedstawione tutaj trzy pozycje mają określony kształt, wpływając tym samym na rozmaite organy i struktury w ciele. Wszyscy wiemy ile korzyści możemy mieć dzięki prostym plecom. Robiąc to klatka piersiowa staje się coraz bardziej uniesiona, wzmacniają się mięśnie pleców oraz nóg. Kształt ciała sprawia, że organy wewnątrz tułowia mają dużo miejsca do prawidłowej pracy. Pomyśl teraz o tym jak w tym momencie siedzisz, czytając ten tekst. Czy masz głowę prosto? Czy Twoje plecy są wyprostowane? Siedzisz równo? To co robisz też jest jakąś pozycją i też na Ciebie wpływa. Coś w ciele się rozciąga, coś osłabia, coś napina. Dzięki temu, że często właśnie w ten sposób, będziesz korzystać z komputera lub telefonu, za kilka – kilkanaście lat przyniesie to pewien efekt. Być może twoja głowa będzie już trwale wypchnięta do przodu, a kręgosłup przygarbiony i skręcony? Powtarzanie jakiejś postawy ciała daje nam trwały efekt. Tą wiedzę wykorzystujemy w jodze tylko w pozytywny sposób. Zauważ, że te trzy pozycje wyglądają trochę inaczej niż nasza postawa na co dzień. Tym samym inaczej działają na nasz organizm. Zatem w rzeczywistości już ćwiczysz jogę, tylko nie te asany co trzeba.
Zapisując się na kurs jogi dla początkujących w profesjonalnej szkole jogi, masz gwarancje że trafisz na nauczyciela z doświadczeniem. Podczas kursu jogi lub zwykłych zajęć, nauczysz się zupełnych podstaw. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie zakładania nogi za głowę. Na te asany przyjdzie jeszcze czas, ale to dopiero po opanowaniu podstaw. Zaczniesz więc od nauki stania, siedzenia i leżenia.