Rozpocznij swoją przygodę z jogą
Joga Iyengara
Kilka słów o najbardziej popularnej metodzie jogi
Metoda BKS Iyengara jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych systemów jogi na świecie. Podstawą dla tej metody jest klasyczny tekst „Jogasutry” napisany przez Patańdźalego około 2000 lat temu. Zawarta tam sutra „Yogaś citta vrtti nirodhah” (Joga jest zatrzymaniem poruszeń świadomości) stanowi sedno praktyki. Wszelkiego rodzaju ustawienia w asanach, pranajamach czy medytacji mają prowadzić do wyciszenia i uspokojenia naszej rozbieganej głowy. Często stosowane są pomoce, aby brak zakresu czy ograniczenia w ciele nie stanowiły przeszkody, przez którą nie możemy praktykować jogi. Pozycje jogi są wyjaśniane i dokładnie opisywane, to daje możliwość zbudowania większej świadomości ciała i oddechu. Dodatkowo czujemy się o wiele pewniej, gdy wiemy, co i jak mamy zrobić. Dokładnie objaśnione zostaje użycie pomocy, a nauczyciel często dokonuje korekty i pomaga nam w wykonaniu pozycji. To tworzy dobry i bezpieczny klimat dla praktyki. Guruji Iyengar zawsze powtarzał, że chce, aby jego joga była powszechna, tak by każdy człowiek na Ziemi mógł korzystać z dobrodziejstw tej praktyki. System dojrzewał przez wiele lat i został dość precyzyjnie usystematyzowany. W Instytucie Iyengara w Punie (Indie) miesiąc praktyki podzielony jest na tygodnie tematycznie.
W Fabryce Energii Centrum Jogi Wrocław, korzystamy z tego wzorca. Daje on nam ciągłą równowagę w rozwoju. Pierwszy tydzień miesiąca poświęcony jest na budowanie siły i elastyczności, dzięki pozycjom stojącym. Kolejny to odpoczynek w skłonach w przód. Wtedy jesteśmy gotowi na trzeci tydzień obejmujący swym zakresem wygięcia w tył, a na poziomach niższych pozycji skręconych. Na koniec miesiąca odpoczywamy w asanach regeneracyjnych. Tak ułożony plan gwarantuje zdrowy i zrównoważony rozwój. Dodatkowo wszystko podzielone zostało tak jak w Instytucie Iyengara – na poziomy zaawansowania. Wyróżniamy grupę początkującą, początkującą + i ogólną. Chcąc bardziej poznać cały system jogi Iyengara, odwiedź nasz Joga Blog i przeczytaj artykuły: BKS Iyengar i Instytut BKS Iyengara. Jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli jogi, w tej metodzie, jest Marek Bednarski. Koniecznie odwiedź jego zajęcia.
Tematy praktyki asan w poszczególnych tygodniach
Pozycje stojące
Pozycje stojące są podstawą wszystkich innych asan i odgrywają kluczową rolę w jodze Iyengara. Działają orzeźwiająco i odświeżają umysł i ciało, łagodząc napięcie i ból. Przynoszą stabilność i równowagę oraz korygują ciało fizyczne, zapewniając podstawowe zasady ruchu. Dzięki ćwiczeniu pozycji stojących ciało i umysł zyskują lekkość i zwinność.
Skłony w przód i siady
Rozciąganie do przodu działa uspokajająco. Likwiduje zmęczenie, odświeża umysł i uspokaja nerwy. Reguluje ciśnienie krwi i daje spokojny sen. Dzięki siadom wzamcniany jest kręgosłup, uelastyczniają się biodra i barki. Pozycje te dają odpocząć i budują stabilność emocjonalną i mentalną.
Wygięcia do tyłu i skręty
Wygięcia do tyłu i skręty działają pobudzająco. Dają energię, odwagę i walczą z depresją. Otwierają klatkę piersiową i uelastyczniają kręgosłup. Wydłużając klatkę piersiową, płuca i serce zyskują siłę. Wzrasta siła ramion i ramion, a umysł i ciało są stymulowane. Poprzez skręty aktywowany jest kręgosłup, mięśnie wokół niego są wzmacniane, aktywowane są nerki i narządy brzucha. Kręgosłup staje się elastyczny, a obszar bioder bardziej zwinny.
Regenerujące Asany i Pranajama
„W pranajamie plecy to tablica, powietrze pisze, a umysł trzyma kredę”. (BKS Iyengar) Asany regenerujące służą do gromadzenia i zachowania siły. Pranajama uspokaja i wzmacnia umysł oraz tworzy poczucie wewnętrznej przestrzeni. Pranajamy należy wykonywać tylko wtedy, gdy ciało, układ nerwowy i płuca są wzmocnione praktyką asan.
Pozycje terapeutyczne
W przypadku miesięcy dłuższych, zapraszamy na wyjątkową praktykę z asanami terapeutycznymi. W zależności od tematyki miesiąca, poświęcone są różnym zagadnieniom. Zobacz do zakładki program, aby dowiedzieć się jakie zagadnienie omawiane jest podaczas zajęć w Fabryce Energii w danym miesiącu.
Grupa poziom 0 (dawna początkująca)
Pierwszy poziom czyli grupa początkująca – to od niej należy rozpocząć praktykę. Tu dowiesz się, jak użyć podstawowych pomocy stosowanych w jodze. Ta wiedza będzie Ci już towarzyszyć ciągle. Na tej grupie zapoznasz się również z podstawowymi asanami oraz pracą w nich. Praktyka na tych zajęciach to podstawa do dalszego zagłębiania się w coraz bardziej zaawansowaną pracę oraz asany. Tak jak poznając obcy język, uczymy się podstawowych słów i gramatyki, tak samo w jodze poznasz to co najważniejsze właśnie na tej grupie.
Zazwyczaj opanowanie programu zajmuje od miesiąca do pół roku. Po tym okresie zaproponuj nauczycielowi gotowość do przejścia na poziom wyżej. Podstawą jest regularna praktyka, a jest nią uczęszczanie na zajęcia co najmniej dwa razy w tygodniu. Dodatkowo możesz pogłębić swoją wiedzę podczas weekendowych wyjazdów z jogą lub wyjazdów wakacyjnych. Wtedy cały proces zdecydowanie skraca się dla każdego poziomu. Na takim wyjeździe kontakt z nauczycielem staje się bardziej indywidualny, a nauczyciel może łatwiej Tobą pokierować i pomóc w doborze odpowiedniej grupy.

Grupa poziom I (dawna początkująca +)
Poziom 2 czyli grupa początkująca+ jest rozwinięciem niższego poziomu. Znając już podstawowe asany i ruchy w nich oraz użycie pomocy, możemy zrobić więcej. W jodze BKS Iyengara mówimy o 200 asanach. Pierwszy poziom to około 40 pozycji. Na grupie początkującej + poznasz kolejne 20. Powoli wprowadzane są trudniejsze pozycje stojące, wygięcia w tył i napinania brzucha. Budowana jest większa świadomość ciała i pogłębiana wiedza o filozofii jogi. Dobre zapoznanie się z programem i powtórzenie sobie podstaw z poziomu początkującego to czas około pół roku. Po tym okresie możesz po konsultacji z nauczycielem przejść na grupę ogólną.

Grupa poziom II (dawna ogólna)
Poziom 3 czyli grupa ogólna, to zajęcia, na jakich spotykają się wszyscy, którzy praktykują jogę Iyengara dłużej niż rok. Rozpiętość zaawansowania może być duża, ale nauczyciel zawsze daje wybór, jeśli chodzi o wykonywane pozycje. W zależności od tematu tygodnia sięgamy po pozostałe asany z ogromnej puli. Dlatego każde zajęcia to nowe odkrycie i doświadczenie nieznanego. To też przede wszystkim pozycje odwrócone, stanowiące podstawę praktyki jogi, zaawansowane wygięcia w tył i balanse. Grupa polecana jest zarówno dla osób średnio zaawansowanych, jak i zaawansowanych oraz nauczycieli jogi.
