Joga relaksacyjna, czyli Yin Joga
Yin yoga została stworzona przez Paulie Zink jako styl oparty na filozofii Tao, w której występują dwie przeciwstawne energie definiujące naturę – pierwiastki yin i yang.
Yin joga jest jedną z najspokojniejszych odmian jogi. Cechą charakterystyczną jest wolne tempo, długi czas pozostawania w pozycjach (od 3 do 5, 10 a nawet 15 minut) oraz spokojny, wydłużony oddech.
W odróżnieniu od jogi typu yang (jogi mięśniowej np. Ashtanga, Vinyasa czy Iyengara), w praktyce yin jogi staramy się zminimalizować pracę mięśni, żeby dotrzeć do tkanki łącznej – powięzi. Stąd też pochodzi nazwa joga powięziowa. Wybierając się na jogę we Wrocławiu zobacz grafik z dostępnymi zajęciami tego typu.
Joga dla powięzi
Powięź to tkanka łączna, która przebiega przez całe nasze ciało. W ciele kumulujemy emocje, gromadzimy życiowe napięcia, przechowujemy pamięć o kontuzjach. Dlatego praktyka yin jogi jest również praktyką umysłu, gdyż działa na niego niezwykle kojąco, uwalnia od napięć i relaksuje. Długi, spokojny oddech jest wyciszający i równoważący energetycznie.
Praktyka yin jogi jest idealny uzupełnieniem praktyki dynamicznej. Dwie energie razem tworzą całość: yin zawiera w sobie yang i odwrotnie. Jeśli spojrzymy na to biorąc pod uwagę zachowanie równowagi fizycznej, emocjonalnej i energetycznej w naszym życiu, możemy zauważyć, jak wszystkie te aspekty są ze sobą powiązane i jak oddziałują na siebie.
Yin joga ćwiczona jest na rozluźnionych mięśniach, dzięki czemu docieramy do głębiej umiejscowionej tkanki, która je oplata. Ważna jest świadomość granic swojego ciała – w pozycję wchodzi się powoli i świadomie, dostosowując ją do stanu ciała. Pozostajemy w bezruchu, obserwując zmiany zachodzące w ciele fizycznym i psychicznym.
Dzięki regularnej praktyce jogi powięziowej poprawia się mobilność stawów i zakres ruchu, integruje się ciało i umysł poprzez wyciszenie układu nerwowego.