PRAKTYKA JOGI Z MARKIEM BEDNARSKIM
SYLABUS POZIOMU 1/ CZĘŚĆ 1 W JODZE IYENGARA
-  INTRODUCTORY I  -

11.10.2020
(niedziela)

 

Dla osób początkujących (min. 3 miesiące praktyki) i średnio zaawansowanych 

 

TEMAT

Zapraszamy na wyjątkowy dzień praktyki jogi, tym razem także dla osób początkujących (wymagane minimum 3 miesiące regularnej praktyki). Tematem będą asany i pranayamy z poziomu Introductory I. W metodzie B.K.S. Iyengara asany zostały podzielone na sylabusy. W ten sposób powstało 14 sekwencji asan i pranayam. Na poziom początkujący składają się 2 sekwencje obejmujące wszystkie podstawowe pozycje jogi. Etap średnio-zaawansowany to kolejnych 6, zaawansowany to następne 6. Zazwyczaj przeciętny jogin swym zakresem nie wykracza poza dwa pierwsze sylabusy. Przeciętnie praktykując z dużą gorliwością i zapałem, pomiędzy dziesiątym a dwudziestym rokiem praktyki zaczynamy wykonywać sylabusy od 3 do 5. Niewiele osób utrzymuje rygor praktyki, by przejść przez kolejne sylabusy. Marek Bednarski poświęcił 7 ostatnich lat swojego życia, by doskonalić sylabusy od 3 do 5, a więc Junior I, II i III. Zdając na stopień Junior III w roku 2018 uzyskał międzynarodowy dyplom jogi Iyengara: Intermediate Junior III.

Na tym warsztacie zaczniemy od początku i pochylimy się nad pierwszym, najłatwiejszym poziomem - Introductory I. Jeśli ktoś ćwiczy jogę Iyengara od co najmniej kilku miesięcy z pewnością będzie kojarzył pozycje jakie pojawią się na warsztacie. Są to podstawowe asany stojące, siady oraz skręty. Pojawią się też podstawowe pozycje odwrócone, takie jak Halasana i Salamba Sarvangasana. Ciekawym wyzwaniem jest jednak to, że będziemy je wykonywać w określonych czasach i to często stanowi trudność. Ponadto pozycje wykonamy praktycznie jedna po drugiej, co też może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Warsztat Introductory I dla każdego z nas będzie z pewnością doskonałą okazją do tego, aby się sprawdzić. Może to być dla nas chwila prawdy, która powie nam, czy na zajęciach jogi tylko bezrefleksyjnie wykonujemy polecenia nauczyciela czy też potrafimy słuchać swojego ciała i dostosowywać praktykę do swoich możliwości i ograniczeń. Pokaże nam także, czy wykonując pozycje podążamy w dobrym kierunku i czy rozumiemy sedno poszczególnych pozycji.

Niezależnie od poziomu, na jakim jesteś, czy jesteś już zaawansowany czy początkujący, warto sprawdzić się na tego typu warsztacie. 
Z pewnością każdy z nas wyniesie z niego wskazówki do swojej praktyki własnej.

Lista pozycji, jakie pojawią się na warsztacie znajduje się tutaj.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

PROWADZĄCY

Marek Bednarski - Dyplomowany i certyfikowany nauczyciel jogi metodą BKS IYENGARA® stopnia Inermediate Junior III. Praktykę jogi rozpoczął w roku 1992. Od 2005 r. prowadzi regularne zajęcia jogi. Dwukrotnie odbył miesięczne staże w Instytucie Iyengara w Punie (Indie), gdzie ćwiczył pod czujnym okiem Gity i Prashanta Iyengarów.

Ukończył kursy nauczycielskie: 2005-2008 r. Introductory I Introductory II, 2011-2012 r. Intermediate Junior I, 2014-2015 r. Intermediate Junior II, 2017 Intermediade Junior III. Wszystkie zdane przed komisją, w skład której wchodziła Rita Keller. Ostatni egzamin zdany z wyróżnieniem. 
Uczestniczył w kursach terapeutycznych dla nauczycieli stopnia Junior i Senior, prowadzonych przez Lois Steinberg (USA) w latach 2012-2014. Od 2006 r. uczestniczył w warszatach jogi prowadzonych przez: Abhi Sridhar (Indie-wnuczka BKS Iyengara), Lois Steinberg (USA), Rita Keller (Niemcy), Corine Biria (Francja), Gabriella Gubillaro (Włochy), David Meloni (Florencja), Eyal Shifroni (Izrael), Christian Pisano (Nicea), Yogi Zain (Kalifornia).
W latach 2011-2012 ukończył kurs fizjoterapii w Policealnej Szkole Zawodowej „Omega”.
Współzałożyciel Fabryki Energii - Centrum Jogi Wrocław. Regularnie pisze artykuły do: "Yoga & Ayurveda" i Zwierciadlo.pl. Prowadzi bloga "Joga na co dzień".
Jest członkiem Komitetu Technicznego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce.
MIEJSCE

Fabryka Energii Centrum Jogi Wrocław
pl. Wolności 7
Kamienica pod Złotym Dębem (I p.)


GARŚĆ INFORMACJI

KOSZT
140 - udział w warsztacie (z posiłkiem)


PLAN DNIA

7:00-8:00 pranayama (dla chętnych)
9:00-9:30 wykład - "Sylabusy, linki i matogodziny"
9:30-12:30  praktyka asan - pozycje stojące i skłony
   12:30  przerwa na posiłek wegetariański
14:00-16:00 praktyka asan - siady i pozycje odwrócone

Sprzęt do jogi zapewnia organizator.
  Zajęcia prowadzone wg metody BKS Iyengara®   

Warsztat ten nie ma charakteru szkoleniowego.
Przez cały czas trwania warsztatu możliwość konsultacji z nauczycielem.


Na pyszny posiłek wegetariański zaprasza
PIETRUSZKOWE POLE


DOJAZD

• MPK:

przystanek : Rynek / Św. Mikołaja
autobus: 122, 132, 142, 144, E, K, 243, 245, 247, 253, 257
tramwaj: 3, 6, 7, 10, 14, 20, 24, 33

przystanek : Zamkowa
tramwaj: 3, 10, 23, 33  

przystanek : Narodowe Forum Muzyki
tramwaj: 4, 20  

• Samochodem:
parking pod Narodowym Forum Muzyki, parking w DH Renoma  

• Rowerem:
Wszystkim ekologicznym wielbicielom Jogi polecamy zostawić rower
przy jednym z licznych stojaków na pl. Wolności.