SIVANANDA JOGA


Joga według metody Sivanandy to joga klasyczna, uwzględniająca wszystkie elementy, które składały się na nią pierwotnie. To nie tylko asany, pranayamy oraz medytacja czy relaks, ale sposób myślenia, funkcjonowania w społeczeństwie, sposób traktowania innych oraz samego siebie. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kim naprawdę jestem?


Swami Sivananada (1887-1963), urodzony w południowych Indiach, już od dzieciństwa przejawiał potrzebę niesienia pomocy innym, został zatem lekarzem. Pracował między innymi w Malezji, służąc pomocą medyczną najbiedniejszym. Pisał o zdrowiu, leczył, pomagał. Nie dbał o zapłatę, ale o zdrowie swoich pacjentów. 
Otaczał ich odpowiednią opieką, wykorzystywał znane sobie metody, a jednak coś nie dawało mu spokoju: ludzie przez niego wyleczeni po jakimś czasie wracali z kolejną dolegliwością, on ich leczył, a oni wracali… Wtedy Sivananda zrozumiał, że jego praca jest niewystarczająca, że za pomocą medycyny konwencjonalnej nie pomoże innym, i że musi poszukać innego sposobu. Zrezygnował z kariery i rozpoczął nowe życie: osiedlił się w Rishikesh w Himalajach, gdzie prowadził życie ascety. Z czasem zaczęli gromadzić się przy nim uczniowie, których mistrz nauczał ciągłego dążenia do rozwoju duchowego. Jego uczeń, Swami Vishnu-Devananda (1927-1993), „wyniósł” jogę Sivanandy poza granice Indii, rozgłaszając nauki swojego mistrza oraz zakładając ashramy – zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Co więcej, Swami Vishnu-Devananda założył organizację True World Order, której celem jest propagowanie pokoju na świecie. Jego praca jest kontynuowana do dzisiaj, a idee szerzone we wszystkich ashramach na całym świecie.


Metoda jogi stworzona przez swamiego Sivanandę , doktora z wykształcenia, który uczniów uczył śpiewać kirtany, tego, jak utrzymać się w zdrowiu i być silnym praktykując asany, pranajamy i krije. Przede wszystkim jednak nawoływał uczniów do rozwoju duchowego, medytacji. 
Znany był z nieograniczonej dobroduszności, misji służenia innym i... z niesamowitego poczucia humoru i pozytywnego myślenia!
Nauki Sivanandy syntetyzowały podstawowe doktryny wszystkich religii, łącząc wszystkie ścieżki jogi w jedną – Jogę Syntezy. To podsumował słowami: Służ, kochaj, dawaj, oczyszczaj, medytuj, realizuj. Innym bardzo znanym cytatem Swamiego jest : Uncja praktyki cenniejsza od tony teorii.

Sivanada ułożył sekwencję, którą z powodzeniem może praktykować każdy. Zarówno młodzi i starsi, kobiety w ciąży, osoby, które nie były aktywne wcześniej jak również osoby z ograniczeniami w ciele, gdyż styl ten nie jest dynamiczny. Przejścia są spokojne i łagodne, a w każdej asanie zostajemy na określony czas. Jest czas na skorygowanie, na synchronizację ruchu z oddechem, wytłumaczenie asany. Są także różne
warianty asany – łagodniejsze i mocniejsze, głębsze, jak również zamienne, w zależności od możliwości ciała oraz stopnia zaawansowania.
Sekwencja Powitań Słońca jest niesamowicie kompleksowa, posiada także wariant dla kobiet w ciąży. Sivananda (jako lekarz) zrobił też piękny ukłon w stronę pracy ze wzrokiem, ćwiczeniem oczu, by utrzymać nasz wzrok jak najdłużej w dobrej kondycji.

Poza końcową Savasaną, praktykę również ozpoczyna ćwiczenie mające na celu maksymalnie odpuszczenie napięć w ciele a nawet na twarzy. Praktykuje się także pranajamy, które z czasem regularnej praktyki pogłębia się i wydłuża. Schemat asan przeplatany jest Savasanami – Swami kładł nacisk na to, by rytm serca, jego praca, przez całą praktykę była wyrównana, by nie przeciążać mięśnia sercowego.
Wprowadzając na początek  pewien rodzaj Savasany, nazywanej jedną z 3 królowych asan, Swami poszedł za ciosem i ułożył kolejno w sekwencji pozostałe królowe - Sirsasanę i Sarvangasanę.

Sivananda nie została od samego początku zmodyfikowana aż do dziś. Wywodzi się z jogi klasycznej. Nie jest zbyt popularna w świecie zachodnim ze względu na to, iż bardzo koncentruje się na wyciszeniu umysłu, emocji, a praca z ciałem - tzw. kult ciała - nie jest jej głównym założeniem.


Zajęcia jogi metodą SIVANANDY prowadzi w Fabryce Energii Ania Szczepańska.
wtorki i czwartki - godz. 15.30