SEKWENCJE ASAN
Sekwencja pochodzi z książki BKS Iyengara
"Yoga: The Path To Holistic Health".
CZYTAJ DALEJ >
Przez większość dnia stoimy na nogach, ale nie zastanawiamy się, czy stoimy poprawnie. Dlatego w jodze bardzo ważne jest wykonywane pozycji stojących, które zwracają uwagę na to, jak stoimy i korygują naszą postawę. Uczą podstawowej pozycji, wzmacniają ciało i sprawiają, że stabilnie i pewnie stąpamy po ziemi. Pozycje stojące są podwaliną do wykonywania innych pozycji jogi, dlatego należy je regularnie praktykować.
Większość z nas nie wykonuje wygięć w tył prawie wcale. Cały dzień spędzamy w pozycji stojacej bądź siedzącej a wygięć nie wykonujemy prawie nigdy. Często dopiero na jodze spotykamy się z pozycjami z wygięciem w tył. Tam też przekonujemy się, jak bardzo są one dla nas ważne. Wygięcia wzmacniają i uelastyczniają kręgosłup. Sprawiają, że między kręgami pojawia się więcej przestrzeni a klatka piersiowa rozszerza się, zwiększając pojemność płuc. Jak najbardziej należy więc praktykować wygięcia w tył. Należy tylko uważać, by nie przekraczać swoich możliwości i by robić pozycje starannie i rozważnie.
Pozycje ze skłonem w przód rozciągają tyły nóg, pośladki oraz plecy. Dzięki temu kręgosłup wydłuża sie i aktywizuje. Sprawiają także, że poprawia się krążenie w miednicy i kończynach dolnych, co usuwa obrzęki i bóle nóg. Przywracają także równowagę pracy jelit, tonizują narządy brzuszne i pobudzają je do pracy. Dzięki temu, że głowa zwrócona jest do dołu, umysł kieruje się do wnętrza ciała przez co całkowicie się uspokaja i wycisza. Rozbudzają także naszą wewnętrzną świadomość. Wskazane są szczególnie osobom cierpiącym na bezsenność, nerwowość, niepokój, bóle głowy oraz zmęczenie.
POZYCJE SIEDZĄCE
W dzisiejszych czasach siedzimy głównie na krześle. Skutkuje to tym, że nasze stawy biodrowe są bardzo sztywne i spięte. Przez to na zajęciach jogi trudno jest nam usiąść ze skrzyżowanymi nogami, mamy też problem z wykonaniem wielu pozycji stojących. Może to także skutkować w codziennym życiu bólem i ograniczoną ruchomością bioder oraz bólami kręgosłupa.
Pora się tym zająć. Zachęcamy do praktyki pozycji siedzących, która otworzy nasze stawy skokowe oraz biodrowe, wydłuży tyły nóg oraz uelastyczni kręgosłup.
Pozycje skręcone doskonale odżywiają kręgosłup. Jest to dla nas ważne, gdyż z wiekiem włókna mięśni kręgosłupa i pleców stają się suche i twarde. Pozycje te także polepszają trawienie, dodają energii oraz rozgrzewają organizm. Dlatego bardo dobrze jest je wykonywać, zwłaszcza zimą. Należy tylko zwrócić uwagę na to, by przed wykonaniem skrętu w płaszczyźnie bocznej najpierw wydłużyć kręgosłup.
Panie w trakcie miesiączki mogą wykonywać tylko wybrane warianty pozycji skręconych, takie w trakcie których brzuch pozostaje otwarty. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady doświadczonego nauczyciela.
Każda kobieta powinna zadbać o to by jej praktyka była dostosowana do cyklu miesięcznego. W trakcie menstruacji na przykład musimy dbać o to, żeby brzuch w asanach pozostawał rozluźniony. Nie wolno także wykonywać pozycji skręconych z zamkniętym brzuchem, które nadmiernie go ściskają oraz pozycji odwróconych. Kiedy czujemy w tych dniach bole brzucha i ogólne napiecie najlepiej jest wykonywać wskazana sekwencję.