ARTYKUŁY MARKA BEDNARSKIEGO


JOGA A RWA KULSZOWA 


..." Jeżeli  dokucza Ci schorzenie zwane rwą kulszową,  proces uspokajania poruszeń umysłu jest niemożliwy. Ból hamuje bowiem jakiekolwiek wejście w ten proces. Guruji Iyengar zawsze uważał, że ułomności ciała i umysłu nie mogą być przeszkodą wykluczającą nas ze ścieżki jogi. Stworzył rozmaite pomoce i mocno rozwinął gałąź praktyki medycznej. Dzięki temu osoby chore mogły pozbyć się swych dolegliwości na tyle, by móc uczestniczyć w zajęciach na normalnych klasach"...

CZYTAJ DALEJ >


WYPOCZYNEK Z JOGĄ - REGENERACJA I ENERGIA W PIGUŁCE


Wakacje tuż tuż. Zmęczeni miastem marzymy o chwili wytchnienia, kiedy możemy zebrać myśli, zrelaksować ciało i umysł. Popularne ośrodki wypoczynkowe w kraju (i zagranicą) nie zawsze dają nam taką możliwość. Tłum ludzi, nagromadzenie głośnych punktów handlowo-usługowych, których zadaniem jest umilenie nam pobytu, a wywołują szum i zmęczenie. Czy rzeczywiście odpoczywamy w takich warunkach?

CZYTAJ DALEJ >


EMOCJE NA MACIE - EMOCJE W ŻYCIU


Ostatnie tygodnie prowadzenia zajęć jogi urzekły mnie jednym zjawiskiem. Tym czymś jest transformacja. Klasy, które prowadzę są dość liczne. Mimo ogromnej sali do jogi, jaką dysponujemy w Fabryce Energii, uczniowie ze swoimi matami są dość blisko siebie. Wraz z wejściem kolejnych osób na salę zaczyna się wielki spektakl emocji.

CZYTAJ DALEJ >


 

WIOSENNY DETOKS Z JOGĄ


W naturze możemy zauważyć pewną prawidłowość dotyczącą pór roku. Gdy przychodzi zima, rośliny przechodzą w stan hibernacji. Następnie, wraz z pierwszymi promieniami wiosny, energia która została w nich skumulowana, zaczyna pobudzać je dożycia. Z każdym kolejnym dniem, ciepłym i słonecznym, rośliny wzrastają, rozkwitają i zielenią się. Nasze organizmy działają bardzo podobnie. Zimą jesteśmy mniej aktywni i bardziej ospali a wiosną nabieramy energii i stajemy się bardziej aktywni. Czasami jednak zauważamy że tak się nie dzieje. Winą za to obarczyć można nadmierne zanieczyszczenie organizmu. Być może potrzebny jest ci wtedy wiosenny detoks z jogą. 

CZYTAJ DALEJ >


POTRZEBA RYTUAŁU W NASZYM ŻYCIU


Człowiek co dzień gdzieś biegnie, goni, spieszy się. Mamy samochody, samoloty, internet, telefon. Dzięki nim cały świat w zasięgu ręki. Planujemy, marzymy i zaczynamy realizować. Okazuje się że zaczyna nam brakować czasu. Wspaniałe zdobycze techniki, nie są w stanie wydłużyć doby. Pojawia się ciśnienie, stres i niepokój. Boimy się że z czymś nie zdążymy i wydarzy się w związku z tym katastrofa. Jesteśmy przytłoczeni nadmiarem pracy, nauki, obowiązków. Co dalej? Gdzie w tym wszystkim ja?

CZYTAJ DALEJ >


TAMAS - PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA

PRZESTROGA DLA NIEĆWICZĄCYCH


Nasze ciało jest na tyle silne i wytrzymałe, na ile potrzebuje. Dostosowuje się do warunków, jakie mu stwarzamy i środowiska, w jakim funkcjonuje. Jeżeli zatem prowadzimy statyczny tryb życia, ciało stanie się słabe, sztywne i statyczne. Jego ruchomość ogranicza się bowiem do wyzwań, jakie stawiamy mu na co dzień. Zgięcia w stawach są minimalne - takie by móc usiąść na krześle, stać czy chodzić. Siła ogranicza się również do minimum, jakim może być na przykład noszenie torby z zakupami. Nie powinna nas zatem dziwić sytuacja, w której mamy trudność z dłuższym utrzymywaniem rąk nad głową.

CZYTAJ DALEJ >