JOGA & AJURWEDA

BIO REZYDENCJA - ŚWIERADÓW ZDRÓJ

21 -24.05.2020 r.
(od czwartku do niedzieli)


TEMAT

Ayurveda zaczyna od ciała, joga od świadomości.
Chociaż wychodzą z różnych punktów, obie dbają o zdrowie ciała i są naukami o wyzwoleniu.

BKS Iyengar 

Ayurveda jest tradycyjną medycyną indyjską, Ayur - oznacza życie, Veda - wiedzieć, rozumieć. Ayurveda uczy, w jaki sposób zachować harmonię pomiędzy ciałem, duszą i umysłem, aby cieszyć się zdrowiem i długim, szczęśliwym życiem.  

Według jogi składamy się z 5 elementów (żywiołów): ziemi, wody, powietrza, ognia i eteru. Od ich współdziałania zależy kondycja fizyczna i psychiczna człowieka. Ayurveda mówi o 3 doszach reprezentujących w ciele człowieka pięć elementów: vata (połączenie powietrza i eteru), pitta (łączy element ognia i wody) i kapha (połączenie wody i ziemi). W każdym człowieku jedna z wymienionych dosz dominuje nad innymi. I tak wyróżnia się pięć typów konstytucyjnych: są ludzie vata, ludzie pitta, ludzie kapha, ludzie z podwójną doszą i (najrzadziej występujący) ludzie vata-pitta-kapha

Brak równowagi w vacie, pitcie i kaphie wywołuje ogólny brak równowagi w ciele i prowadzi do powstawania chorób. Ayurveda uczy, jak odpowiednim odżywianiem, ćwiczeniami fizycznymi i medytacją osiągnąć harmonię między poszczególnymi elementami. Praktyka jogi -  zalecana przez Ayurvedę - pomaga utrzymać w równowadze pięć elementów i tym samym także unikać powstawania chorób. 

Podczas warsztatu jogi w Świeradowie Zdroju Marek będzie nas uczył, jak praktykować, by równoważyć żywioły w ciele, osłabiając moc żywiołu, który w nas przeważa. Małgosia przybliży nam teorię Ayurvedy; dowiemy się, która dosza w nas dominuje i jakie są wobec tego zalecenia w sposobie odżywiania, pielęgnacji, życia zgodnie z rytmem naszego ciała.  Serdecznie zapraszamy!


PROWADZĄCY

Marek Bednarski - Dyplomowany i certyfikowany nauczyciel jogi metodą BKS IYENGARA® stopnia Inermediate Junior III. Praktykę jogi rozpoczął w roku 1992. Od 2005 r. prowadzi regularne zajęcia jogi. Dwukrotnie odbył miesięczne staże w Instytucie Iyengara w Punie (Indie), gdzie ćwiczył pod czujnym okiem Gity i Prashanta Iyengarów.
Ukończył kursy nauczycielskie: 2005-2008 r. Intoductory I i II,
2011-2012 r. Intermediate Junior I, 2014-2015 r. Intermediate Junior II, 2017 Intermediade Junior III. Wszystkie zdane przed komisją, w skład której wchodziła Rita Keller. Ostatni egzamin zdany z wyróżnieniem.

Uczestniczył w kursach terapeutycznych dla nauczycieli stopnia Junior i Senior, prowadzonych przez Lois Steinberg (USA) w latach 2012-2014. Od 2006 r. uczestniczył w warszatach jogi prowadzonych przez: Abhi Sridhar (Indie-wnuczka BKS Iyengara), Lois Steinberg (USA), Rita Keller (Niemcy), Corine Biria (Francja), Gabriella Gubillaro (Włochy), David Meloni (Florencja), Eyal Shifroni (Izrael), Christian Pisano (Nicea), Yogi Zain (Kalifornia). W latach 2011-2012 ukończył kurs fizjoterapii w Policealnej Szkole Zawodowej „Omega”. Współzałożyciel Fabryki Energii - Centrum Jogi Wrocław. Regularnie pisze artykuły do: "Yoga & Ayurveda" i Zwierciadlo.pl. Prowadzi bloga "Joga na co dzień".
Członek Komitetu Technicznego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce.
WPROWADZENIE DO AJURVEDY

Małgorzata Szczypińska – związana z Fabryką Energii od początku jej istnienia - jako uczennica i uczestniczka licznych warsztatów. Ajurwedę zgłębia od wielu lat, m. in. ukończyła kurs konsultanta ajurwedyjskiego w Shivani Ayurveda w Indiach. Pewien splot wydarzeń w jej życiu sprawił, że zadecydowała o tym, by swoją wiedzą i darem opowiadania o Ajurwedzie dzielić się z innymi. Sama wiele z Ajurwedy czerpie, zarówno dla ciała, jak i ducha, i już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niej.
W trakcie warsztatów podczas wykładu przybliży Wam tę pradawną naukę i opowie, jak korzystać z niej na co dzień. Chętni będą mogli skorzystać z konsultacji diagnostycznej (określenie doszy, Prakriti, Vikriti i ewentualne dalsze zalecenia).


PLAN WARSZTATU

 21.05.2020 
(czwartek)

W BioRezydencji można zakwaterować się od godz. 15.00
18:00   kolacja
19:00   wprowadzenie w praktykę i relaksacja

 22.05.2020 - 23.05.2020 
(piątek, sobota)

07:30   praca z oddechem
08:30  śniadanie
10:00   praktyka asan
12:00   obiad
16:00   relaksacja
18:00   kolacja
19:30   wykłady z Ayurvedy*

24.05.2020
(niedziela) 

07:30   praca z oddechem i medytacja
08:30   bardzo lekkie śniadanie
10:00   praktyka asan i podsumowanie warsztatu
12:00   obiad 

* Piątek
ŻYWIOŁY JAKO FILARY AYURVEDY - część 1,
czyli czym jest Ayurveda i na czym polega jej "żywiołowość".
Małgosia opowie nam o głównych założeniach Ayurvedy, o konstytucjach (doszach) oraz o szczególnie istotnym żywiole w Ayurvedzie, jakim jest Ogień.

* Sobota
ŻYWIOŁY JAKO FILARY AYURVEDY - część 2,
czyli kilka słów o diagnozie ayurvedyjskiej.
Bazując na informacjach z dnia poprzedniego spróbujemy określić, jakie żywioły dominują w nas i jak one się manifestują; jak je pacyfikować lub jak pobudzać do działania.


MIEJSCE 

BioRezydencja położona jest na uboczu Świeradowa Zdroju, miasta z takim powietrzem, że piszą o nim w całej Europie. Jam mówią właściciele: "Pewnie dlatego wybraliśmy ten 225-letni dom z dziedzińcem jak z włoskiego filmu, a klimatem jak z hiszpańskiej powieści. Szukaliśmy spokojnego odludzia, żeby sobie w nim urządzić sanatorium dla ciała i duszy. Miejsca, które będzie prawdziwym, duchowym SPA, gdzie dochodzi się do równowagi, można tańczyć, lewitować, śpiewać i medytować. Pić krystalicznie czystą wodę, jeść czysto i myśleć o dobrych rzeczach.
Zapraszamy w to piękne miejsce, gdzie  zdarzają się dobre rzeczy, poznają się pozytywni ludzie, jada się wspólnie, rozmawia się ze sobą, a jak się ma tego wszystkiego dość - biegnie się w góry. Na nogach lub na nartach. A wokół i w środku nas samych jest spokój."

W Bio Rezydencji nie ma telewizorów, do snu kołysze ogień w kominkach.  Dla maksimum komfortu gości, apartamenty posiadają własne aneksy kuchenne, luksusowe łazienki, piękne salony i antyczne, drewniane meble. Do dyspozycji gości jest przestronny, piękny ogród z 250-letnim kasztanowcem. A na poddaszu czeka na nas przestronna, wypełniona drewnem sala do praktyki.


KUCHNIA, KTÓRA LECZY

Kuchnia serwuje zdrowe, ekologiczne, nieprzyzwoicie pyszne i skomponowane z regionalnych produktów posiłki. Żywność jest nieprzetworzona lub przetworzona w minimalnym stopniu, skomponowana z rygorystycznie selekcjonowanych składników, bez cukru i chemii.


GARŚĆ INFORMACJI

KOSZT WARSZTATU
830 zł
(w tym zajęcia jogi, wykłady z Ayurvedy, noclegi i wyżywienie)

ZAPISY i REZERWACJA

Na podany przez ciebie podczas rejestracji numer telefonu lub adres e-mail odpowiemy potwierdzając rezerwację.
Następnie w recepcji Fabryki Energii wpłać zadatek (bezzwrotny) w kwocie 250 zł w terminie 5 dni od zapisania się.
Po tym terminie nieopłacona rezerwacja zostaje anulowana.
Wpłata zadatku jest równoznaczna z akceptacją regulaminu.

Prosimy o nie dokonywanie wpłat przelewem wyższych niż podana kwota zadatku. 

 
Zadatek można wpłacać w recepcji Fabryki Energii, lub jeśli nie masz takiej możliwości - wpłać w terminie 5 dni
na nasze konto bankowe z dopiskiem "Bio Rezydencja".

nr konta:

63 1050 1575 1000 0092 0933 8467
IBAN: PL 63 1050 1575 1000 0092 0933 8467
Kod BIC SWIFT: INGBPLPW

Pozostałą kwotę należy dopłacić gotówką na miejscu.


SPRZĘT DO JOGI
Prosimy o zabranie ze sobą własnej maty i paska do jogi.

Zajęcia prowadzone wg metody BKS Iyengara®
Przez cały czas trwania warsztatów możliwość skorzystania z konsultacji z nauczycielem.

DOJAZD

 BIO REZYDENCJA
ul. Główna 12, 
59-850  Świeradów Zdrój


Każdy uczestnik zajęć na warsztatach jogi otrzyma w prezencie koszulkę do jogi (kolor losowy).